Občanské sdružení za obnovu demokracie

OBČANSKÉ INICIATIVY APELUJÍ NA ÚSTAVNÍ ČINITELE: „ZABRAŇTE BARBARSKÝM ČINŮM V SÝRII.“

Vážené novinářky, vážení novináři, dovolujeme si Vás informovat o tom, že představitelé protikorupční iniciativy „Vraťte nám stát!“ spolu s dalšími občanskými iniciativami a osobnostmi dnes zaslali naléhavou výzvu ústavním činitelům, aby pomohli zabránit dalšímu páchání válečných zločinů v Sýrii a masakrování civilního obyvatelstva v Aleppu. Autoři dopisu formulovali několik konkrétních požadavků, jejichž uskutečnění by vedlo k záchraně civilních obyvatel v Sýrii. Zároveň kritizují dosavadní …

Review Overview

Hodnocení Be the first one !
0

Vážené novinářky, vážení novináři,

dovolujeme si Vás informovat o tom, že představitelé protikorupční iniciativy „Vraťte nám stát!“ spolu s dalšími občanskými iniciativami a osobnostmi dnes zaslali naléhavou výzvu ústavním činitelům, aby pomohli zabránit dalšímu páchání válečných zločinů v Sýrii a masakrování civilního obyvatelstva v Aleppu. Autoři dopisu formulovali několik konkrétních požadavků, jejichž uskutečnění by vedlo k záchraně civilních obyvatel v Sýrii. Zároveň kritizují dosavadní postoje představitelů ČR vůči konfliktu v Sýrii, které podle nich pomáhají legitimizovat válečná zvěrstva.

„V Aleppu i na jiných místech Sýrie jsou flagrantně porušovány nejenom veškeré mezinárodní úmluvy a konvence o lidských právech, ale i základní normy válečného práva, včetně Ženevských úmluv. Děje se tak s přímou účastí Ruska, Íránu a teroristické organizace Hizballah. Veškeré pokusy o zásah do vývoje v Sýrii v OSN pětkrát vetovaly Čína a Rusko. Obáváme se, že také někteří představitelé ČR, zejména ministerstvo zahraničí, česká ambasáda v Sýrii a prezident svými postoji spíše legitimizují zločiny syrského režimu a jeho spojenců,“ píší autoři výzvy.

Civilizovaný svět nadále nemůže netečně přihlížet těmto barbarským činům. Jinak ponese za tyto zločiny spoluodpovědnost,“ varují ve svém dopise.

Iniciativy proto žádají ústavní činitele, aby vyvinuli soustředěný tlak na představitele syrského režimu, na členy Rady bezpečnosti OSN, zejména Rusko a Čínu, Evropskou unii další relevantní mezinárodní organizace s cílem prosadit sedm požadavků, jež by vedly k zastavení nezměrného utrpení civilních obyvatel a k zamezení dalšího páchání válečných zločinů v Sýrii. Mezi těmito požadavky je např. okamžité zřízení humanitárních koridorů, zřízení bezletových zón, zastavení podpory zločinných vojenských akcí syrského režimu ze strany Ruské federace, ale i iniciování změn v rozhodování Rady bezpečnosti OSN.

Tzv. svatá válka s Islámským státem se pro Asada stala záminkou k likvidaci veškeré opozice v zemi. Každý, kdo jakkoliv nesouhlasí s Asadem, se stává nepřítelem a je likvidován i se svou rodinou. Asad neváhal proti svým spoluobčanům použít i zakázané chemické zbraně! Světové společenství toto nesmí tolerovat, jinak projeví stejnou slabost jako ve třicátých letech vůči jinému diktátorovi v tehdejším Německu,“ říká jeden ze signatářů Petr Havlík

Iniciativy rovněž upozorňují na to, že selhání mezinárodního společenství vedlo tisíce občanů Evropské unie včetně ČR k zoufalému rozhodnutí: uspořádat mírový pochod „Civil March for Aleppo“ z Berlína do Aleppa. Varují, že tento pochod znamená velké bezpečností riziko, a žádají politické představitele, aby svou nečinností nevystavovali nebezpečí i své vlastní občany.

Dopis byl odeslán ministru zahraničí Zaorálkovi a dalším členům vlády, prezidentovi, poslancům a senátorům.

Tuto výzvu podepsali např. režisérka Olga Sommerová, filosof Václav Němec, režisérka Olga Špátová, bývalý diplomat Petr Kolář, europoslanec Jiří Pospíšil, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský či ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka.

Celý text výzvy najdete zde

Děkujeme za Váš případný zájem

Za iniciativy

Václav Němec

Kontakt:

Vraťte nám stát!, z.s.

Václav Němec

E-mail: vrattenamstat@gmail.com

Tel.: +420 776 133 785

 

Zpět na začátek