Občanské sdružení za obnovu demokracie

Libor Michálek: Nepromarněme další šanci k očistě veřejného života

V nejbližších dnech bude sněmovna projednávat návrh na změnu § 48 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, která by umožnila, aby se členy parlamentní vyšetřovací komise staly osoby, které nejsou poslanci. Cílem této změny je umožnit vznik vyšetřovací komise složené z nezávislých veřejně respektovaných osobností, které by prozkoumaly zprávy BIS o prorůstání organizovaného zločinu do politiky a veřejné správy za posledních několik let.

Cílem je, aby komise nepodléhala politickým tlakům a byla zárukou nestranného vyšetření zmíněných zpráv. Výsledky jejího šetření by mohly výrazně napomoci očistě našeho veřejného života. Za současné situace, kdy na znepokojivá zjištění BIS adekvátně nereagují ústavní činitelé, by výstupy komise mohly přispět řešení politicky citlivých kauz.

Vyzývám proto všechny poslance, jimž leží na srdci bezpečnost našeho státu, osud právního státu u nás a naše demokratického systému jako takového, aby pro tento návrh hlasovali a podpořili vznik zmíněné vyšetřovací komise. Apeluji jmenovitě na poslance vládní koalice, aby napravili vážnou chybu vlády a nepřistoupili na její pochybné a zástupné argumenty.

Zároveň doporučuji občanům, aby pozorně sledovali, jak jednotliví poslanci hlasují. Napoví to mnohé o tom, kdo opravdu chce něco dělat proti korupci, která sužuje naši společnost, a kdo se naopak obává jejího nestranného vyšetřování.

Mgr. Libor Michálek, MPA, senátor

V Praze 11.12.2012

Tisková zpráva ke stažení

Zpět na začátek