Občanské sdružení za obnovu demokracie

Rozhovory o demokracii

Rozhovory o demokracii

Sdružení Vraťte nám stát! pořádá pravidelný cyklus debat pod názvem Rozhovory o demokracii. Od září 2013 běží série diskusí se zajímavými hosty z domova i zahraničí, kteří budou diskutovat o projevech, nedostatcích, možnostech a šancích, které demokracie nabízí pro soudobá neklidná a nespokojená společenství.

Lidská práva v české zahraniční politice- debata odložena

Tématem debaty bude současná politika vlády v oblasti lidských práv: Do jaké míry se tato politika odklání od politiky minulých vlád i odkazu Václava Havla? Jde o rozšíření české lidsko-právní politiky o sociální a ekologické důrazy či naopak o ústup od důsledné obhajoby lidských práv ve světě z ideologických důvodů a kvůli ekonomickým zájmům? Debata se zaměří také na připravovanou reformu „koncepce transformační politiky“ Ministerstva zahraničí, v níž by měla být nově formulována agenda podpory lidských práv a demokracie ve světě v rámci zahraniční politiky české vlády.

 1. (požadováno)
 2. (zadejte platný e-mail)
 

cforms contact form by delicious:days

Předchozí debaty:

14.11. Kam kráčíš, (česká) demokracie?

U příležitosti 25. výročí Sametové revoluce se v pátek 14. 11. 2014 od 10:30 v místnosti č. 300 v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (nám. Jana Palacha 2, Praha 1) koná veřejná panelová diskuse na téma „Kam kráčíš, (česká) demokracie?“

V debatě vystoupí Petr Pithart (bývalý disident, předseda vlády a Senátu ČR), Hana Marvanová (advokátka a bývalá disidentka a politička), Jiří Přibáň (právní teoretik a sociolog působící na Cardiff Law School, University of Wales) a Holger Zastrow (předseda FDP v Sasku). Debatu moderuje Václav Němec (filosof působící na FF UK a předseda iniciativy Vraťte nám stát!). Akci pořádají Filozofická fakulta UK, občanská platforma Vraťte nám stát! a Nadace Friedricha Naumanna.

Smyslem debaty není vzpomínat na historii událostí roku 1989, ale spíše kriticky zhodnotit přechod od totalitního komunistického systému k demokracii, který se odehrál v uplynulých 25 letech v České republice i v dalších postkomunistických zemích. Účastníci debaty zároveň nabídnou svůj pohled na současný stav (nejen) české demokracie a na perspektivy dalšího směřování demokracie u nás i v okolních zemích. Debata probíhá v češtině a v němčině (simultánní tlumočení je zajištěno).

24.6. Nezávislá justice. Realita, nebo fikce?

Panelová diskuse snažící se nalézt odpovědi na otázky:

 • Na jakých základech stojí náš právní stát?
 • Funguje u nás skutečně nezávislá justice?
 • Byla Klausova amnestie jen mimořádným excesem nebo příkladem prorůstání vlivových skupin do rozhodovacích procesů soudní, výkonné a zákonodárné moci?
 • Zabývá se někdo alarmujícími zprávami BIS o situaci v našem justičním systému?
 • Mají tzv. konkursní a exekutorské sítě reálný základ anebo jde jen o mediální nadsázku?

Účastníci v panelu:                JUDr. Iva Brožová, předsedkyně Nejvyššího soudu, JUDr. Hana Marvanová, advokátka, JUDr. Vojtěch Cepl, soudce, Petr Havlík, analytik, Jaroslav Kuchař, zástupce Vraťte nám stát

Audio záznam z debaty naleznete zde

 

Kdy:                    24. června 2014 v 19 hodin

Kde:                  DOX, Poupětova 1, Praha 7

 

 

23. června 2014: Bojovníci s korupcí jako zhouba demokracie?

Ohrožují policejní důstojníci, státní zástupci, aktivisté a nestandardní politická hnutí českou demokracii, která u nás vzkvétala v minulých letech a za minulých vlád? Hrozí České republice diktatura policistů a státních zástupců, kteří se vymkli politické kontrole, jak varují někteří politici a novináři blízcí ODS? Nebo naši demokracii dlouhodobě ohrožuje spíše rozkládání právního státu a bujení klientelistických sítí, k němuž u nás docházelo právě v minulých letech a za minulých vlád? Není vyšetřování sahající do nejvyšších pater české politiky spíše signálem, že u nás začíná konečně fungovat právní stát? Na toto téma bude diskutovat Bohumil Doležal (politický komentátor a vysokoškolský pedagog), Václav Němec (vysokoškolský pedagog, předseda občanského sdružení Vraťte nám stát) a Jindřich Šídlo (politický komentátor).

 • Kdy: 23.6. 2014 od 18:30
 • Kde: Španělská 10, Praha 3 – Vinohrady

Záznam z debaty:

 

15. května 2014: Česká demokracie ve světle odposlechů

Nově zveřejněné odposlechy „politického podnikatele“ Romana Janouška opět poskytují zneklidňující vhled do zákulisí české politiky a veřejné správy . Tyto odposlechy pouze potvrzují alarmující zprávy BIS z posledních let o prorůstání organizovaného zločinu do politiky, veřejné správy a justice. Co to vše vypovídá o stavu naší současné demokracie?

Na toto téma budou diskutovat Hana Marvanová (náměstkyně ministryně spravedlnosti), Karel Randák (člen Nadačního fondu proti korupci a bývalý ředitel ÚZSI) a Jeroným Tejc (poslanec za ČSSD a předseda Ústavně právního výboru PS). Důležitým bodem diskuse bude i možnost zřízení nezávislé vyšetřovací komise, která by prověřila zprávy BIS z minulých let.

 • Kdy: 15.5. 2014 od 18:30
 • Kde: Španělská 10, Praha 3 – Vinohrady

Záznam debaty:

<iframe width=“560″ height=“315″ src=“//www.youtube.com/embed/BMdFmmRl1eY“ frameborder=“0″ allowfullscreen></iframe>

29. ledna 2014: Česká telekrize: funguje Česká televize jako médium veřejné služby?

Naši hosté:

kvapilova
Pavlína Kvapilová (1974) Česká moderátorka, která byla od října 2011 do srpna 2013 ředitelkou Nových médií České televize. Ve funkci skončila po kritice vedení ČT kvůli odvolání moderátorky Daniely Drtinové. Dříve uváděla pořad Hydepark ČT a do prosince 2005 působila jako zpravodajka Českého rozhlasu v Bruselu.

 

hvizdala
Karel Hvížďala (1941) Studoval politické vědy v Moskvě (1967 – 1968) a němčinu a německou literaturu v SRN (1978 – 1979). V letech 1966 – 1970 pracoval jako redaktor v časopisu Mladý svět, v období po začátku normalizace 1971 – 1974 byl redaktorem v nakladatelství Albatros. V letech 1978 – 1990 byl v exilu ve Spolkové republice, kde a spolupracoval jako žurnalista s rozhlasovými stanicemi RFE (Radio Svobodná Evropa), Deutschlandfunk, Deutsche Welle, BBC, psal rozhlasové hry a přispíval do exilových časopisů. V roce 1993 se stal šéfredaktorem Mladého světa, v letech 1994 až 1999 byl šéfredaktorem týdeníku Týden, který spoluzaložil. Od roku 1999 je svobodným žurnalistou.

 

smid
Milan Šmíd (1944) Odborný asistent na Fakultě sociálních věd UK v Institutu komunikačních studií a žurnalistky. Absolvent Fakulty sociálních věd a publicistiky, během dvaceti let zaměstnání v Československé televizi vystřídal tři redakce – Televizní noviny, publicistiku a dokument, naposledy pořady ze zahraničí. Jako externista začal přednášet na Fakultě žurnalistky v roce 1985. Od roku 1990 zde pracuje trvale. Publikuje na téma médií a mediální politiky. Od roku 2000 na vlastní internetové stránce www.louc.cz. Od ledna 2012 člen Kolegia generálního ředitele České televize.

 

komarek
Martin Komárek (1961) Poslanec hnutí ANO, spisovatel a novinář. Absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde působil jako odborný asistent. V roce 1985 nastoupil do deníku Mladá fronta, dnešní Mladá fronta DNES, kde byl do roku 2013 hlavní komentátor. Vystupuje často v mediích, v ČT moderoval vlastní pořad Před ůlnocí. Je autorem řady beletristických knih a knih politických fejetonů. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 byl zvolen v Libereckém kraji jako lídr hnutí ANO 2011. Je synem znémého ekonoma a politika Valtra Komárka.

17. listopadu 2013: Budování demokracie v Česku

Petr Pithart, Petr Robejšek, Petr Havlík, Lukáš Jelínek

Fotogalerie na webu Filozofické fakulty UK

16. října 2013: K čemu jsou volby?

Václav Bělohradský, Vladimíra Dvořáková

25. září 2013: Demokracie v ohrožení?

Jiří Přibáň, Erik Best, Hana Marvanová

 1. (požadováno)
 2. (zadejte platný e-mail)
 

cforms contact form by delicious:days

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.Označená pole jsou povinná *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Zpět na začátek