Občanské sdružení za obnovu demokracie

Jak mluvit s BIS

Jak mluvit s BIS

Zdroj: Komentář Jana Schneidera na České pozici.

V sobotu vydaly Lidové noviny zprávu, že se bývalá první náměstkyně spravedlnosti Hana Marvanová sešla se šéfem civilní rozvědky ohledně vlivu podsvětí na justici. V neděli ministryně Helena Válková uvedla, že jí k tomu rozhodně žádné pověření nedala. Nyní náměstek Jan Štern pro LN potvrdil, že „z úst paní ministryně zaznělo, aby v té věci náměstkyně s BIS jednala“.

V textu dále mimo jiné stojí:

Ministryně Válková pronesla enigmatický výrok v tom smyslu, že po BIS nemohla chtít konkrétní jména, protože je BIS očividně neměla k dispozici. Dotazem na ministerského předsedu prý zjistila, že ani v utajené části výročních zpráv tato jména nejsou. To by mohla být i pravda, neboť dlouhodobým dilematem BIS je, komu má co sdělovat, týkají-li se rizikové poznatky osob z vlády či nejbližšího okolí.

Válková prý spoléhala na to, že BIS podle zákona měla činit. A zákon o zpravodajských službách si vyložila tak, že kdyby BIS měla konkrétní jména z korupce podezřelých soudců, předala by je v režimu informací, které nesnesou odkladu, ministerstvu spravedlnosti přímo a neprodleně. (Do závorky dejme osobní dojem, že by z výroků Válkové vyplývalo, že BIS své zprávy nepíše na základě poznání konkrétní situace. V tom případě by ale něco bylo hrozně špatně. Buď na straně BIS, nebo na straně Válkové.)

Zpět na začátek