Občanské sdružení za obnovu demokracie

Ovládá justiční mafie i Hrad?

Ovládá justiční mafie i Hrad?

Iniciativa VRAŤTE NÁM STÁT ostře nesouhlasí s rozhodnutím prezidenta nejmenovat Dr. Jana Veselého předsedou Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Představitelé iniciativy VRAŤTE NÁM STÁT považují rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana za nešťastné a chybné. Soudce dr. Jan Veselý úspěšně prošel regulérním a transparentním výběrovým řízením na místo předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem. Prezident ho přesto z nejasných důvodů jmenovat odmítl. Vyvolává tak podezření, že postupoval podle scénáře justiční mafie.

Pokud zprávy BIS (například za rok 2011) o prorůstání justice a organizovaného zločinu nelžou, pak je logické, že na Krajském soudu v Ústí nad Labem a v české justici obecně existují osoby, které se cítí být ohroženy příchodem nezávislých soudců. Je existenčním zájmem těchto osob a skupin, aby dál mohly ovlivňovat např. to, který soudce dostane na stůl jaké kauzy a který  insolvenční správce dostane kterou firmu. K zpřetrhání takových vlivových vazeb je právě role nezávislého předsedy krajského soudu klíčová a nezastupitelná.

„Ve světle těchto skutečností jsme přesvědčeni, že kampaň proti Janu Veselému, která se po vyhlášení výsledku výběrového řízení strhla, nebyla ničím jiným než zoufalou snahou ze strany některých politiků a soudců zabránit očistnému procesu v justici. Prostě se ozvaly potrefené husy. Domnívám se, že šlo o tu samou skupinu, která stála za odvoláním Hany Marvanové z pozice první náměstkyně na Ministerstvu spravedlnosti“ řekl Václav Němec, předseda iniciativy.

Je nemyslitelné, že by toto vše prezident republiky nevěděl a neuměl si dát dohromady souvislosti. Taktéž si musí uvědomovat brizanci svého rozhodnutí nejen v médiích, ale i mezi laickou a odbornou veřejností. Ke svému rozhodnutí musel mít tedy velmi vážné důvody – které však zůstávají skryty. Zveřejněné oficiální důvody se v tomto kontextu jeví jako zástupné.

„O skutečných motivech prezidenta můžeme jen spekulovat. Podle všeho jde ale o předem připravený a domluvený scénář, kdy Helena Válková bude v této kauze z obliga (novináři by na ní nenechali nit suchou) a dopady nejmenování na sebe vezme prezident. Nejšílenější je, že tento scénář možná domluvili politici, ale v režii justiční mafie“ řekl Jaroslav Kuchař z iniciativy VRAŤTE NÁM STÁT.

 Důsledkem tohoto rozhodnutí bude pravděpodobně zakonzervování situace na Krajském soudu v Ústí nad Labem. A co je ještě horší – justiční mafie vysílá slušným soudcům, státním zástupcům a policistům jasný a důrazný vzkaz: nadále máme vše pod kontrolou!

 

Zpět na začátek