Občanské sdružení za obnovu demokracie

Soudce Sváček stále znovu recyklovaný

Soudce Sváček stále znovu recyklovaný

Václav Němec

Ve výběrovém řízení na post místopředsedy Vrchního soudu v Praze zvítězil JUDr. Jan Sváček. Předseda tohoto soudu Jaroslav Bureš v pondělí odeslal na ministerstvo spravedlnosti návrh na jeho jmenování. Je tomu přitom jen něco málo přes rok, co Senát již podruhé zamítl nominaci Sváčka na post ústavního soudce, a to z dobrých důvodů: Škraloupy z předlistopadové minulosti i čerstvější máslo na hlavě totiž vzbuzují vážné pochybnosti o důvěryhodnosti tohoto soudce.

V roce 1988 se Sváček stal kandidátem a v červnu 1989 pak členem KSČ. Jako tehdejší náměstek pro věci trestní Obvodního soudu pro Prahu 8 se aktivně podílel na postihování odpůrců totalitního režimu. O svém členství v KSČ Sváček navíc v pořadu televize Prima v roce 2011 prohlásil:  „V mém případě se jednalo o kandidátství do roku 89, do léta 89. Asi půl roku několik měsíců. Víc se asi k tomu nebudu vyjadřovat, protože myslím, že bychom se zbytečně do toho zaplétali.“ Je poněkud žinantní vysvětlovat muži v taláru, že kdybychom nelhali, tak bychom se nezaplétali.

Po roce 89 pak Sváček učinil řadu podivných personálních rozhodnutí. Jako předseda Městského soudu v Praze do různých funkcí opakovaně navrhoval či jmenoval osoby s pochybnou minulostí. Například v r. 2006 navrhl na jmenování soudcem JUDr. Karla Kudláčka, bývalého totalitního vojenského prokurátora, který se nechvalně proslavil jako správce konkursní podstaty společnosti H-Systém (z této funkce byl Kudláček soudním rozhodnutím odvolán, protože věřitelům i soudu zatajoval důležité dokumenty a poškozoval věřitele). Sváček též udržoval podezřelé kontakty s kontroverzními osobami, např. s temnou figurou v pozadí (nejen) pražské ODS Tomášem Hrdličkou. Odposlechy telefonních hovorů členů konkursní mafie soudce Berky a záznamy stíhaných manažerů Komerční banky dokládají, že Sváček se účastnil schůzek s osobami obviněnými ze závažných trestných činů, jejichž cílem bylo ovlivnit soudní řízení.

Kontroverzní minulost doktora Sváčka je dostatečně známá. O to více zaráží, že soudce s takovýmto profilem je stále znovu protlačován do různých významných funkcí v české justici. Ministryně Válková by si měla uvědomit, že pokud jmenuje soudce Sváčka do funkce místopředsedy jednoho z klíčových soudů v zemi, přispěje tím k prohloubení již tak hluboké nedůvěry veřejnosti vůči institucím právního státu. Ostatně výroční zprávy BIS již po několik let opakovaně varují před rizikem, které představuje bezpečnostní nespolehlivost některých soudců a státních zástupců, kontakty představitelů justice na osoby z kriminálního prostředí a na organizovaný zločin atd. Ministerstvo spravedlnosti by se každopádně mělo zajímat o to, zda v těchto zprávách náhodou nefiguruje i jméno JUDr. Sváčka.

Autor je filosof, vyučující na FF UK v Praze

Text vyšel ve zkrácené podobě v MF Dnes 1.10. 2014

Zpět na začátek