Občanské sdružení za obnovu demokracie

TZ: Otevřená výzva ministru školství Marcelu Chládkovi

Vážené novinářky, vážení novináři,

dovolte, abychom Vás informovali o otevřené výzvě ministru školství Marcelu Chládkovi ohledně jeho záměru jmenovat do čela Národní rady pro vzdělávání ex-prezidenta Václav Kaluse. Tuto výzvu dnes panu ministrovi odeslali zástupci protikorupčních iniciativ Vraťte nám stát!, Nadační fond proti korupci a Veřejnost proti korupci.

Autoři výzvy toto rozhodnutí ministra Chládka považují za nepochopitelné. Především se domnívají, že tím ministr Chládek legitimizuje odkaz Václava Klause, který je zvláště po jeho loňské prezidentské amnestii velmi sporný. Připomínají rovněž, že Václav Klaus svými nekompetentními a skandálními vyjádřeními na adresu veřejných vysokých škol v minulosti (např. v lednu 2012) vzbudil velké pobouření akademické obce, a lze tedy očekávat, že jeho případné jmenování do čela Národní rady pro vzdělávání narazí na ostrý odpor v akademické a vědecké komunitě. Zároveň se obávají, že za tímto záměrem se mohou skrývat i obchodní zájmy Václava Klause ml.

Autoři dopisu proto vyzývají ministra Chládka, aby své rozhodnutí přehodnotil a Václava Klause st. nejmenoval nejen do čela Národní rady pro vzdělávání, ale ani za jejího člena.

Tuto výzvu podepsali např. advokátka Hana Marvanová, režisérka Olga Sommerová, podnikatelé Petr Havlík a Martin Hausenblas, filosof Václav Němec, ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka či Jiřina Dienstbierová. Celý text výzvy najdete zde

Děkujeme za Váš případný zájem

Zpět na začátek