Občanské sdružení za obnovu demokracie

Tisková zpráva: Otevřený dopis Andreji Babišovi

Představitelé protikorupční iniciativy „Vraťte nám stát!“ spolu s dalšími iniciativami a osobnostmi v pondělí 21. 3. zaslali otevřený dopis místopředsedovi vlády Andreji Babišovi. V tomto dopise žádají vysvětlení nejenom ohledně čerpání dotace na farmu Čapí hnízdo, ale také ohledně celé řady dalších podezřelých kauz Andreje Babiše i jeho nestandardních kontaktů v prostředí politiky i byznysu.

Svoji veřejnou dráhu jste odstartoval velmi expresivní protikorupční rétorikou, slibující očištění politického života a posílení transparentnosti v nakládání s veřejnými zdroji. Dnes sám čelíte podezření z dotačního podvodu v souvislosti s Vaší farmou Čapí hnízdo. Tento případ však zdaleka není jedinou kauzou, která u veřejnosti vzbuzuje podezření, zda Vaše podnikatelské aktivity nejsou ukázkovým příkladem nešvarů, jež jste při svém nástupu do české politiky tak razantně kritizoval,“ píší autoři otevřeného dopisu.

Autoři pojali otevřený dopis netradičně jako „protikorupční dotazník“, v němž položili Andreji Babišovi 22 otázek, týkajících se jeho sporných kauz a nestandardních kontaktů v politice a byznysu, díky nimž si pravděpodobně „dopomohl“ ke svému jmění. Jedná se např. o dotaci pro podnik Duslo Šala ve výši 58 miliónů eur., privatizaci Unipetrolu či nesrovnalosti ve financování volební kampaně hnutí ANO. Svůj otevřený dopis zaslali rovněž poslancům, kteří se mají na svém středečním zasedání zabývat kauzou Čapího hnízda, s tím, aby poslanci od Andreje Babiše požadovali také vysvětlení jeho dalších kauz zmíněných v tomto dopise.

Otevřený dopis podepsali představitelé iniciativy „Vraťte nám stát!“ publicista Petr Havlík, filosofové Václav Němec a Jan Payne, Martin Přikryl, hudebník a režisér (Spolek Podhradí, organizátor tzv. „Červené karty pro prezidenta Zemana“), organizátorka Sametového posvícení Olga Cieslarová či spisovatelka Radka Denemarková.

Domníváme se, že veřejnost má právo znát nejenom okolnosti udělení dotace pro Čapí hnízdo, ale též pozadí celé řady dalších podezřelých kauz a podivných vazeb Andreje Babiše. Proto jsme pro pana Babiše vytvořili jakýsi „protikorupční dotazník“, který může posloužit veřejnosti jako test jeho způsobilosti pro výkon vysoké politické funkce. Pokud pan Babiš na naše otázky neodpoví, měli by odpovědi žádat poslanci, média a případně i orgány činné v trestním řízení,“ poznamenává filosof Václav Němec.

Andrej Babiš se nás snaží přesvědčit, že ho politika do roku 2011 vůbec nezajímala a pak náhle prozřel a rozhodl se spasit svou novou vlast. Jeho cesta k mohutnému byznysovému impériu je však plná temných a záhadných míst, které se nezřídka protnuly s politickou mocí uplynulého období. Babiš propojil svou ekonomickou moc s politickou pozicí a mediálním vlivem způsobem, který nemá v žádné jiné zemi EU obdoby. Právě proto je důležité znát velmi důkladně jeho příběh. Mnohé odpovědi na klíčové otázky nám stále dluží a zdaleka nejde jen o dnes aktuální Čápi hnízdo,“ říká Petr Havlík.

Otevřený dopis najdete zde

Zpět na začátek